AREDN (Amateur Radio Emergency Data Network)

SA3BPE

New Member
QTC från sk3ga.se;

AREDN (Amateur Radio Emergency Data Network) Mesh-nätverket är ett trådlöst nätverk designat för amatörradiokommunikation, särskilt vid nödsituationer. Det använder trådlösa mesh-nätverk för att ge möjlighet till bredbandskommunikation över relativt långa avstånd, utan beroende av traditionella internet- och telekominfrastrukturer.

Här är några nyckelkomponenter:

Amatörradio:
AREDN är specifikt för licensierade amatörradioperatörer och använder vissa frekvensband som är reserverade för amatörradiokommunikation. Dessa frekvenser ligger vanligtvis i 2.4 GHz och 5.8 GHz banden.

Mesh-nätverk:
Detta nätverk är ett självorganiserande nätverk där varje nod (dator, router, eller radioutrustning) kan ansluta till varandra, vilket innebär att om en nod går ner eller flyttas, kan andra noder hitta alternativa rutter för att hålla nätverket igång.

Nödsituationer:
AREDN Mesh är särskilt värdefullt i situationer där traditionell kommunikationsinfrastruktur har gått ner, till exempel efter naturkatastrofer. Det gör det möjligt att snabbt upprätta ett ad hoc-nätverk som kan stödja kommunikation mellan olika räddningsinsatser och lokala samhällen.

Användning av kommersiell hårdvara:
Nätverket kan ofta byggas med lätt modifierad kommersiell trådlös hårdvara, vilket gör det kostnadseffektivt och enkelt för amatörradioentusiaster att implementera.

Noder i Norden: I Norden var SA3BPE först med att sätta upp en AREDN-nod. Därefter kom SK3GA som nod nummer två, vilket hjälper till att expandera nätverkets täckning och kapacitet i regionen.

Inbjudan att testa nätverket:
Vi uppmuntrar fler att testa nätverket och experimentera med det. Om du är intresserad, hör av dig till SA3BPE Henrik för att få access. Han kan också ge dig den nödvändiga firmwaren för din enhet för att komma igång.

AREDN Mesh gör det möjligt att skapa ett robust, redundant och långdistans trådlöst nätverk för kritisk kommunikation när andra alternativ inte finns tillgängliga.

Du hittar en bra informativ presentation av W6BI på Youtube här;

Dashboard för SK3GA’s nod hittar du här; http://44.5.5.123/a/status

73 de SA3BPE
 
Back
Top