Hej Krister!
Om du menar SK4MPI så har jag endast beräknad plot för de gamla antennerna. Med antennerna vridna mitt i bommen simuleras strålningsdiagrammet så här
Sedda underifrån ser de ut så här

Som du ser är vridningen på sidan av bommen vilket gör strålningsdiagrammet lite skevt, dock inte mycket.
Kommande montage blir med NO och NV sida vid sida på drygt en meters avstånd. Målet är att få ett liknande strålningsdiagram som tidigare.
Från början var alla antennerna riktade åt samma håll och ungefär norrut, det justerades ibland. Jag har ingen plot av simulerat strålningsdiagram för det.
Jag har kört fyren hemma ibland, t ex just nu, på antenn med mycket högre riktverkan, ca 18 dBd med 2 st M2 17 el över varandra. Den sänder då SK4MPI/4 och JP70TO. Frekvensen på långa tonen är inom något tiotal Hz från 144,412 MHz så snart PI4-sekvensen är med, och efter ytterligare några minuter borde den vara inom någon Hz. Kanske någon med mätmöjlighet kan bekräfta det?
Hälsningar
/Jan