Tvåbansantenn i Poulär Radio

SM7-8291

Well-Known Member
Såg i något gammalt nummer av populär Radio en egendomlig tvåbandsantenn.
För amatörradiobanden. Den bestod av en vikt dipol med strömbrytare upptill.
Strömbrytaren var arrangerad så att den kunde bryta eller sluta förbindelsen mellan de båda antennhalvorna upptill. Nedtill var dipolen matad av en stege.
Strömbrytaren manövrerades med rep. Kanske kan man använda ett relä istället eller går det att ersätta strömbrytaren med en resonanskrets?
Finns här någon som kan analysera denna konstruktion?
 
Jodå, den där antennen är inte så egendomlig. När strömbrytaren är sluten fungerar antennen som en vikt (folded) dipol och resonansfrekvensen (f1) bestäms huvudsakligen av antennlängden. När brytaren ställs i öppet läge fungerar antennen som en dipol som förkortats genom att benen har vikts tillbaka och resonansfrekvensen i det läget blir f2 < f1. f2 kan ställas in genom att ändra avståndet mellan antennledarna; ett ökat avstånd medför att f2 blir lägre.
När strömbrytaren är sluten (vikt dipol-läge) har antennen en matningsimpedans vid resonans av ordningen 300 ohm. När brytaren är öppen är matningsimpedansen av ordningen 20 - 25 ohm vid resonans - antennen bör således matas med stege. Man kan använda ett relä i stället för strömbrytare, men det kan bli stor potentialdifferens mellan anslutningarna vid litet högre effekter - ett vakuumrelä är kanske bästa valet. Själv tycker jag att ett en knivströmbrytare kopplad till ett rejält hamprep borde vara en lösning som är i Populär Radio-s anda!

Jag kan inte ange några enkla dimensioneringsformler för den här antennen - enklast är att prova sig fram med ett bra simuleringsprogram (MMANA-GAL borde duga bra).

73&DX JanneG
 
Last edited:
Impedansen hos en vikt dipol kan varieras avsevärt genom att ha olika diameter på övre och nedre delen av den vikta dipolen.
Antennen kan väl användas som fyrbandsantenn med följande frekvenser?
f1 3xf1 f2 3xf2
 
8291 de APQ.
Hej. Antag att f1 är 7 MHz. Vilka är de tre andra uttryckt i MHz?

73
Bengt SM6APQ
 
Analys av vikt dipol med påstådda egenskaper: f1 3xf1 f2 3xf2


Dipolen trimmad för resonans på 7,1MHz
Höjd 20m över mark.

Closed folded dipole.jpg
Den vikta dipolen uppvisar resonans på f1=7,1MHz och på 3xf1=21,5MHz
Impedansen ca 300ohm vid båda resonanserna.

Open folded dipole.jpg
Den vikta dipolen "öppnad" 10cm på mitten av det övre elementet.
Resonans på f2=4,5MHz och på 2xf2=9,7MHz
Impedans vid f2 ca 28ohm och ca 300omh vid 2xf2.


Antennen skiljer sig från påståendet när det gäller resonanserna i läge "öppnad" dipol.

/Micke
 
3/4 våg

Antennen fanns i populär radio 7/1945.
Antennen var en 3/4 vågs antenn.
Längd 15,1 meter.
0,3 meter mellan trådarna.
10 meter sluten brytare
20 meter öppen brytare
konstruerad av G. Siljeholm SM5SI
 
Strömbrytaren manövreades med ett rep, skrev SM7-8291 i sin inledning.
Någon talade om relän.
Svårigheten är att manöverledningar ut till reläna på en antenn komemr att störa eller påverka antennen.
Jag såg en antenn i någon tidning för en tid sedan, där man hade använt tryckströmbrytare, manövern gjordes med smala plastslangar ut till tryckbrytarna på antennen och tryckluft.
Ett originellt sätt att lösa problem.
Detaljer som vilken tidning, nummer och årtal, samt var författaren hade hittat dessa tryckbrytare minns jag inte.
Se det som ett kul tips, och med lite fantasi så kanske.....

de
ÄssÄmFyraFotPeDahl
 
Någon talade om relän.
Svårigheten är att manöverledningar ut till reläna på en antenn komemr att störa eller påverka antennen.
de
ÄssÄmFyraFotPeDahl

Har funderat lite på det där med relästyrning...
pa0fri har ett exempel på detta.
relay control.jpg

/Micke
 
resonanskretsar istället för relä

Med hjälp av två spolar och en kondensator går det att bygga en krets som är paralellresonant vid 14MHz och serieresonant vid 29MHz.
 
Back
Top