Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hej!@SM7WSJ, Håkan:
Har du byggt någon själv, kan du konfirmera kinkigheten eller var det bara desinformation av någon som advokerade för en annan lösning?
Det är problemet med smala krattor, en rundstrålare är inte dumt som du skriver!
Hej! Varför inte prova en MH-antenn som ger ca 9dB och har lågt SWR över hela bandet. Den är liten till formatet och enkel att bygga med t.ex 1000DL-tråd (se bild). Mått på min hemsida Martin Hedman's Hemsida.
/ Martin
I Danmark och inom den forna VUHF-gruppen användes uttrycket dBd för den typen av antenner som uppges ha mer antennvinst än naturlagarna tillåter.
Sista d i dBd står för badkar. Om badkaret är fyllt med vatten känner jag inte till men 9 dBd verkar fullt rimligt.
/Bengt
Sista b i dBb står för badkar. Om badkaret är fyllt med vatten känner jag inte till men 9 dBd verkar fullt rimligt.