Det smärtar mig djupt, men jag har kommit fram till att jag måste göra avbön!
Orsaken är att jag kom över ett gammalt slutsteg, ett Heathkit SB200, och då hände det grejer!
Telegrafnyckeln började stickas, googlehögtalaren både lät och blinkade, routern blinkade, wifiextendern lyste rött, och datorhögtalarna ploppade.
Detta var ju inte helt oväntat, och gick ju att åtgärda med lite ferriter och en del andra åtgärder.
Men det som var helt oväntat var att antennen helt plötsligt låg på marken!
När detta hade hänt tre gånger förstod jag att det inte var någon tillfällighet.
Det visade sig att det var trimmerlinan som smält där den var knuten till antenntråden. Man kunde även se genomslag i antenntrådens isolering.
Vid ett av tillfällena brändes trimmerlinan märkligt nog av i bortre ändan från antennen räknat.
Noterade även att en ända av antennlinan var svartbränd. Den hade hängt rakt ut så att den bildat antennens yttersta ända, och där hade det tydligen skett en urladdning.
Misstänkte att det var när linan var fuktig som det hände, och gjorde ett försök där jag spolade vatten på den med hjälp av trädgårdsslangen.
Det gav omedelbart utslag, En kort avstämning på 80-metersbandet räckte för att antennen skulle falla till marken.
Har nu satt dit dom gamla porslinsisolatorerna som jag köpte av Clas Olsson år 1968, i mitt förra liv som radioamatör.
Allt är frid och fröjd.
Det kanske inte är så dumt med isolatorer i alla fall!
Och den där svartbrända ändan på antenntråden får man väl skylla coronan för, men kanske inte den med nummer 19?